W ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zmarło na Covid-19 około 900 podopiecznych domów spokojnej starości – wynika z szacunków ministerstwa zdrowia, które przed niemal tygodniem zakończyło szczepienia w tych ośrodkach. Resort odnotował też utrzymujący się w całym kraju spadek dynamiki zakażeń.

Jak poinformował główny epidemiolog kraju Fernando Simon, w piątek na 100 tys. obywateli Hiszpanii przypadało 750 infekcji koronawirusem. Zaznaczył, że od kilku dni utrzymuje się tendencja spadkowa.

Przedstawiciel ministerstwa wskazał, że podczas minionej doby potwierdzono 28,5 tys. infekcji, a łączna liczba przypadków zachorowania na Covid-19 w Hiszpanii wynosi już 2,94 mln.

W dalszym ciągu utrzymuje się wysoka dzienna liczba zgonów. Podczas minionych 24 godzin po infekcji koronawirusem zmarły 584 osoby, a łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekracza już 61,3 tys.

Pomimo deklarowanego przez służby medyczne zakończenia szczepień w domach spokojnej starości, dyrekcje tych placówek wciąż potwierdzają nowe ogniska zakażenia i przypadki zgonów. Ministerstwo zdrowia szacuje, że tylko w ciągu minionego tygodnia w ośrodkach tych wskutek infekcji SARS-CoV-2 zmarło około 900 osób.

W piątek poszczególne regiony Hiszpanii wskazywały na nasilenie się infekcji brytyjskim wariantem koronawirusa. Wieczorem służba zdrowia wspólnoty autonomicznej Madrytu potwierdziła tymczasem pierwsze na terenie stołecznej aglomeracji zakażenie wariantem brazylijskim.

Pod koniec stycznia służby medyczne regionu Galicii, na północnym zachodzie Hiszpanii, zanotowały pojawienie się infekcji południowoafrykańskim wariantem koronawirusa. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

zat/ ap/

Źródło: www.pap.pl