135 seniorów skorzystało w Gdańsku z bezpłatnego transportu do punktu szczepień przeciw COVID-19 – poinformowała w piątek PAP Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. Pacjenci najczęściej dowożeni są na zastrzyk do szpitala tymczasowego, który powstał w halach AmberExpo.

Mija drugi tydzień szczepień populacyjnych przeciw COVID-19. Obecnie szczepieni są seniorzy, którzy ukończyli 70 lat. Osoby, które mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się i nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do punktu szczepień, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu realizowanego przez samorządy.

W stolicy Pomorza usługa ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak poinformowała w piątek PAP Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, od 25 stycznia skorzystało z niej już 135 mieszkańców.

“Łącznie w naszym kalendarzu rozpisane mamy już 502 transporty, w tym również na zastrzyk drugą dawką leku” – przekazała.

Wyjaśniła, że w około 80 proc. seniorzy dowożeni są na zabieg do szpitala tymczasowego, który powstał na terenie Centrum Kongresowo-Wystawienniczego AmberExpo przy ul. Żaglowej w Gdańsku. Innym popularnym punktem jest też Przychodnia SP ZOZ MSWiA na ul. Kartuskiej 43/6. Transporty realizowane są również poza miasto – najczęściej do szpitala tymczasowego w Sopocie, gdzie na szczepienie zawieziono m.in. 103-letniego Zbigniewa Malinowskiego, jednego z najstarszych mieszkańców grodu nad Motławą.

Pacjenci mogą dodatkowo skorzystać z usługi asystenta, który pomaga w dotarciu do samochodu, gabinetu zabiegowego i towarzyszy w drodze powrotnej do domu. Takiego wsparcia udzielają głównie strażacy.

“Zgłaszają się do nas osoby na wózkach bądź poruszające się o lasce, którym takie wsparcie bardzo ułatwia transport”- dodała Mieczkowska.

Powiedziała też, że spora część seniorów o możliwości transportu do punktu szczepień dowiaduje się pocztą pantoflową.

“Zadowolona sąsiadka albo sąsiad, którzy skorzystali z transportu, informują o takiej możliwości. Często o taką pomoc zgłaszają się najbliżsi seniorów. Zależy nam, by z tą informacją dotrzeć do jak największej liczby seniorek i seniorów – może to ułatwi ich decyzję o chęci skorzystania ze szczepienia” – podkreśliła.

Jak przypomniała, potrzebę transportu najlepiej zgłosić od razu podczas rejestracji na szczepienie – w trakcie rozmowy z punktem POZ. Mieszkańcy Gdańska, którzy są już umówieni na zastrzyk, mogą zgłosić takie zapotrzebowanie za pomocą formularza na stronie: www.gdanskpomaga.pl lub telefonicznie pod numerem: 500-218-337. Z każdą osobą skontaktują się pracownicy sztabu “Gdańsk Pomaga” w celu ustalenia szczegółów.

“Wciąż trwają zapisy, nie mamy limitów. Jesteśmy gotowi, aby pomóc wszystkim, którzy takiego transportu potrzebują” – podkreśliła na koniec Milena Mieczkowska.

Na rządowej stronie internetowej www.gov.pl poinformowano w piątek, że w Polsce przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 1,5 mln osób. Z zamieszczonego tam raportu wynika, że w czwartek dzienna liczba szczepień w woj. pomorskim wyniosła 5611, z czego 2937 wykonano drugą dawką leku. W zestawieniu podano, że w regionie przeprowadzono łącznie 101 830 szczepień, w tym 28 767 drugą dawką.(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mhr/

Źródło: www.pap.pl