Z powodu pandemii Covid-19 w tym roku uroczystości Środy Popielcowej pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się w bazylice Świętego Piotra, a nie jak zwykle na rzymskim Awentynie. Nie będzie tradycyjnej procesji. O tej zmianie poinformował w piątek Watykan.

W komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe napisano, że w środę 17 lutego rano papież odprawi w bazylice mszę wraz z obrzędem posypania głów popiołem. W mszy tej, jak wyjaśniono, weźmie udział bardzo ograniczona liczba wiernych. Msza odbędzie się w porze audiencji generalnej.

Podczas tradycyjnych obchodów na Awentynie kolejni papieże prowadzili procesję z bazyliki świętego Anzelma do pobliskiej bazyliki świętej Sabiny, gdzie odprawiali mszę. Taki przebieg miały jeszcze uroczystości w zeszłym roku 26 lutego, a więc tuż przed wybuchem epidemii koronawirusa we Włoszech.

W tym roku nie odbędą się również z powodu pandemii rekolekcje wielkopostne dla papieża i Kurii Rzymskiej w domu kościelnym w miasteczku Ariccia niedaleko Wiecznego Miasta. Franciszek wprowadził ten zwyczaj na początku swego pontyfikatu. (PAP)

sw/ ap/

Źródło: www.pap.pl