Na Ukrainie łącznie odnotowano ok. 600 ponownych zakażeń SARS-CoV-2, ale do tej pory nie wykryto przypadków zainfekowania nowymi wariantami koronawirusa, brytyjskim czy południowoafrykańskim – poinformował w piątek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.

Minister przekazał, że ponowne zakażenia są rejestrowane w okresie do trzech do sześciu miesięcy po pierwszej infekcji – pisze agencja Interfax-Ukraina. Podkreślił, że ten aspekt będzie uwzględniany podczas procesu szczepień, by efektywnie rozdzielać preparaty.

Stepanow zapewnił też, że na Ukrainie na razie nie wykryto zakażenia nowymi wariantami koronawirusa – brytyjskim i południowoafrykańskim. Jak pisze Interfax-Ukraina, minister zaznaczył przy tym, że badanie pod kątem wykrycia tych wariantów jest drogie. “Czasami je (badanie) robimy, ale nie w tak dużej liczbie jak w innych krajach” – przyznał.

Szef resortu ochrony zdrowia poinformował także tego dnia, że Ukraina otrzymała potwierdzenie dostawy 12 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19 firm AstraZeneca i Novavax. Dostawy mają rozpocząć się w lutym – podało biuro prezydenta Ukrainy.

W tym miesiącu do kraju ma też dotrzeć pierwsza partia preparatu firmy Pfizer/BioNTech, obejmująca 117 tys. dawek. Szczepionki trafią na Ukrainę w ramach programu COVAX.

Szef resortu ochrony zdrowia zapowiedział też, że władze planują przedłużyć obowiązywanie przeciwepidemicznych restrykcji do 30 kwietnia. Zapowiedział, że ograniczenia będą złagodzone. Jeśli w danym regionie sytuacja epidemiczna się pogorszy, restrykcje będą na nowo zaostrzane lokalnie.

Minionej doby na Ukrainie wykryto prawie 5 tys. zakażeń koronawirusem, prawie 1,9 tys. pacjentów hospitalizowano, wyzdrowiało ponad 8 tys. chorych, a zmarło 158 zainfekowanych osób. Przeprowadzono 43 tys. testów, w tym ok. 26 tys. metodą PCR. Łącznie w kraju potwierdzono ponad 1,2 mln zachorowań na Covid-19, zmarło ponad 23 tys. ludzi.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

Źródło: www.pap.pl