Zaplanowane na 6 maja wybory lokalne w Anglii, które pierwotne miały się odbyć w zeszłym roku, zostaną przeprowadzone w terminie, choć wyborcy zostaną poproszeni w związku z epidemią Covid-19, by przyszli do lokali z własnymi długopisami i muszą mieć maseczki – ogłosił w piątek brytyjski rząd.

Rząd zapowiedział wydanie dodatkowych 31 mln funtów na zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem w lokalach wyborczych – zapewnione w nich zostaną środki do dezynfekcji rąk, powstaną plastikowe przegrody czy dodatkowe oznaczenia, ponadto musi w nich być zapewniona maksymalna możliwa cyrkulacja powietrza, zaś w same lokale wyborcze powinny znajdować się w miejscach innych niż szkoły.

Przed wyborami mają zostać zmienione przepisy dotyczące głosowania przez pełnomocnika, aby umożliwić wzięcie udziału osobom, którym z racji stanu zdrowia zalecono pozostawanie w domach, a wyborcy będą zachęcani do tego, by zagłosować wcześniej drogą pocztową. Nie zdecydowano się jednak na przeprowadzenie wyborów wyłączne korespondencyjnych, gdyż – jak wyjaśniono – “mogłoby to zwiększyć ryzyko oszustwa i ograniczyć wybór głosującym”.

Rząd uważa, że ponieważ zgodnie z planem do maja wszystkie dziewięć priorytetowych grup powinno zostać zaszczepionych, wybory będzie można przeprowadzić w bezpieczny sposób.

6 maja mieszkańcy Anglii będą powoływać władze lokalne na różnych szczeblach, w tym 13 burmistrzów miast lub okręgów miejskich. Największe zainteresowanie budzić będą wybory burmistrza Londynu, w których reprezentujący opozycyjną Partię Pracy Sadiq Khan będzie się ubiegać o reelekcję.

Majowe wybory będą uważnie obserwowane także z tego powodu, że będą pierwszymi odbywającymi się po wybuchu pandemii koronawirusa, pierwszymi po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i pierwszymi, od czasu gdy na czele Partii Pracy stanął jej obecny lider Keir Starmer.

Na ten sam dzień zaplanowane są również wybory do parlamentów Szkocji i Walii, choć tamtejsze rządy jeszcze nie potwierdziły, że odbędą się one w terminie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: www.pap.pl