Firma farmaceutyczna Johnson & Johnson wystąpiła w czwartek do amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) o zezwolenie na stosowanie w warunkach epidemii szczepionki przeciwko Covid-19. Zgodnie z badaniami chroni ona w około 66 proc. przed Covid-19.

“Złożenie wniosku o zezwolenie na stosowanie w warunkach epidemii wymagającej jednej dawki szczepionki przeciwko Cowid-19 jest ważnym krokiem wiodącym do zmniejszenia zakażeń chorobą ludzi na całym świecie i położenia kresu pandemii” – oświadczył cytowany przez stację CNBC dyrektor ds. naukowych J&J, dr Paul Stoffels dodając, że po zatwierdzeniu firma jest gotowa rozpocząć wysyłkę preparatu.Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zaplanował spotkanie swego Komitetu Doradczego ds. Szczepionek i Pokrewnych Produktów Biologicznych, w trakcie którego odbędzie się dyskusja na temat szczepionki. Zaplanowano je na 26 lutego.“FDA zobowiązuje się do informowania opinii publicznej o naszej szczegółowej ocenie szczepionek przeciwko Covid-19, aby amerykańska opinia publiczna i społeczność medyczna miały zaufanie do zatwierdzonych badaniami preparatów” – wyjaśniła pełniąca obowiązki komisarz FDA Janet Woodcock.Jak przypomina CNBC prezydent Joe Biden stara się przyspieszyć tempo szczepień w USA. Zdaniem ekspertów jego administracja będzie potrzebować wielu leków i szczepionek, by pokonać wirusa.W przeciwieństwie do szczepionek firmy Pfizer i Moderna, które wymagają podania dwóch dawek w odstępie około trzech do czterech tygodni, preparat firmy J&J wymaga tylko jednej. Jest to ułatwieniem dla pracowników służby zdrowia odpowiedzialnych za logistykę.“Wydaje się jednak, że szczepionka jest mniej skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Poziom ochrony wyniósł zaledwie 57 proc. w Afryce Południowej, gdzie szybko rozprzestrzenia się nowy, wysoce zaraźliwy szczep o nazwie B.1.351. Urzędnicy z Karoliny Południowej wykryli w zeszłym miesiącu pierwszy znany przypadek tego szczepu w USA” – podała stacja CNBC.Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 3796 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 119 235 kolejnych osób.

Placówka naukowa z Baltimore szacuje, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 26 mln 637 780 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 455 657.

FDA zapowiadała, że zezwoli na używanie preparatów, które są bezpieczne i co najmniej w 50 proc. skuteczne. Dla porównania Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzą, że szczepionka przeciwko grypie zmniejsza ogólnie ryzyko zachorowania o 40 do 60 proc.Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Źródło: www.pap.pl