W Portugalii przybywa zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa – wynika z ocen służb medycznych tego kraju. Twierdzą one, że zdecydowana większość pojawiających się obecnie zachorowań na Covid-19 jest efektem infekcji nowym szczepem SARS-CoV-2.

Jak poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia Portugalii, jednym z najbardziej doświadczonych przez brytyjski wariant regionów kraju jest obecnie aglomeracja Lizbony. W ciągu ostatniej doby odsetek nowych infekcji tym szczepem przekroczył tam 61 proc.

Resort zdrowia wskazał, że pomimo wciąż dużych trudności w pracy portugalskiej służby zdrowia, w kraju spada dynamika nowych zachorowań na Covid-19. Podczas minionych 24 godzin potwierdzono 7,9 tys. infekcji, a łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia wynosi prawie 749 tys.

Od środy spadła również liczba osób hospitalizowanych w związku z Covid-19. W czwartek po południu było ich w szpitalach blisko 6,5 tys.

Ostatnia doba potwierdziła też spadek dynamiki zgonów w Portugalii. O ile pod koniec stycznia ich dobowa liczba przekraczała poziom 300, to podczas minionych 24 godzin zmarło 225 osób. W sumie zanotowano już prawie 13,5 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Tymczasem z opublikowanego w czwartek badania Uniwersytetu Nowego w Lizbonie wynika, że portugalscy wirusolodzy nie spodziewają się już nasilenia epidemii. Twierdzą, że w najbliższych dniach dobowy poziom zakażeń powinien utrzymywać się na poziomie 5 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło: www.pap.pl