Europejska Agencja Leków (EMA) zainicjowała procedurę przyspieszonej oceny (rolling review) szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax. Przybliżony termin ewentualnego dopuszczenia preparatu do użycia na terytorium UE nie jest jeszcze znany.

Decyzja EMA o rozpoczęciu procedury “jest oparta na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych i wczesnych badaniach klinicznych u dorosłych”, które “sugerują, że szczepionka wyzwala produkcję przeciwciał i komórek odpornościowych, których celem jest SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid-19” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez agencję w środę wieczorem.

“Ocena będzie kontynuowana do czasu uzyskania wystarczających danych na złożenie formalnego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Chociaż EMA nie jest w stanie przewidzieć ogólnych ram czasowych, to ocena ostatecznego wniosku powinna zająć mniej czasu niż zwykle, ze względu na pracę wykonaną podczas przyspieszonej oceny” – przewiduje instytucja.

Szczepionka Novavax działa w nieco inny sposób niż produkty Pfizer/BioNTech i Moderny. Do wywołania reakcji immunologicznej wykorzystuje ona zmodyfikowane białko koronawirusa. Ma niższe wymagania dotyczące magazynowania. Można ją przechowywać w temperaturze zwykłej lodówki.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Źródło: www.pap.pl