Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że prowadzi rozmowy na temat dostawy 30 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 – rosyjskiego Sputnika V i indyjskiego Covaxin.

Według komunikatu resortu rosyjski producent Gamaleya będzie w stanie dostarczyć 10 mln dawek swojej szczepionki w lutym i marcu a indyjski Bharat Biotech 8 mln w lutym i 12 mln w marcu.

Również w środę brazylijski urząd regulacji rynku medycznego Anvisa poinformował, że dopuszczone będą do stosowania w kraju szczepionki testowane za granicą. Wcześniej dopuszczano do stosowania jedynie szczepionki, które przeszły III fazę prób w Brazylii.

Wyjaśniono, że ma to na celu zwiększenie ilości szczepionek dostępnych w kraju. Obecnie do stosowania dostępne są jedynie szczepionki brytyjskiego producenta AstraZeneca i chińskiego Sinovac Biotech.

W środę zarejestrowano w Brazylii 56 002 nowe przypadki infekcji koronawirusem i 1 254 kolejne zgony. Łączna liczba zachorowań od początku pandemii zbliża się do 10 mln i wynosi 9 339 420. Zmarło 227 563 osoby. (PAP)

jm/

Źródło: www.pap.pl