Do Lizbony dotarła w środę ekipa niemieckich lekarzy, która będzie wsparciem dla sparaliżowanej epidemią koronawirusa służby zdrowia Portugalii. Wraz z medykami dotarł też sprzęt do leczenia Covid-19 – potwierdziło portugalskie ministerstwo zdrowia.

W komunikacie resort wyjaśnił, że w niemieckim zespole jest 26 osób, w tym lekarze, pielęgniarze, a także personel pomocniczy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ma on pomagać na terenie placówek medycznych portugalskiej stolicy.

Wraz z niemieckim personelem medycznym do Portugalii przyleciał również sprzęt z RFN, w tym 50 respiratorów, z których 40 stanowią urządzenia przenośne. Dodatkowym niemieckim wsparciem dla portugalskiej służby zdrowia jest też 150 łóżek szpitalnych oraz 150 pomp infuzyjnych.

Z ustaleń portugalskich mediów wynika, że poza Niemcami wśród państw, które zadeklarowały już pomoc ogarniętej chaosem portugalskiej służbie zdrowia jest też Austria, Luksemburg oraz Hiszpania.

Jednak według środowych doniesień lizbońskiego radia Observador pomimo wyrażenia gotowości udzielenia pomocy przez władze Hiszpanii już przed ponad tygodniem, dotychczas resort zdrowia Portugalii nie udzielił rządowi Pedra Sancheza odpowiedzi w tej sprawie.

Od kilku dni hiszpańskie szpitale przygraniczne leczą zainfekowanych koronawirusem Portugalczyków. Przyjmowanie ich na oddziały szpitalne jest efektem hiszpańsko-portugalskiej umowy o współpracy w strefie przygranicznej zawartej w październiku 2020 roku.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło: www.pap.pl