Nowy sondaż agencji socjologicznej Trend potwierdza sceptycyzm wobec szczepień, pisze we wtorek bułgarski dziennik „24 czasa”. 43 proc. ankietowanych nie wyraża zgody na szczepienie, aprobuje ten krok 28 proc. 29 proc. ankietowanych nie ma jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Większość przeciwników szczepionki na koronawirusa obawia się efektów ubocznych i nie ma pewności, że lek jest bezpieczny dla zdrowia na dłuższą metę.

W grupie zgadzających się na szczepienie przeważa liczba osób z wyższym wykształceniem, w grupie przeciwników przeważają osoby ze średnim i niższymi stopniami wykształcenia.

Jednocześnie badanie pokazuje paradoks – mimo niezgody na szczepienie 42 proc. ankietowanych uważa, że z pojawieniem się szczepionki świat wchodzi w nowy etap, który pozwoli na opanowanie sytuacji i początek zwalczania wirusa Covid-19.Co trzeci ankietowany jest sceptyczny w stosunku do tej tezy.

Dla 36 proc. ankietowanych fakt, że za szczepionkami stoją duże koncerny farmaceutyczne przemawia na korzyść ich produkcji, dla 38 proc. jednak jest dokładnie odwrotnie.

20 proc. ankietowanych zgadza się, że osoba niezaszczepiona nie powinna podróżować samolotem.

Badanie zrealizowano między 12 a 19 stycznia na grupie 1008 dorosłych obywateli.

W tle tych nastawień i kolejnego rozluźnienia przeciwepidemicznych restrykcji w kraju odnotowano najwyższą od miesiąca liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 832, oraz najwyższą od 12 stycznia liczbę zgonów – 97. W ostatnich tygodniach wykonano prawie 12. tys. testów na Covid-19. Dotychczas zaszczepiono 42 634 osoby, drugą dawkę otrzymało 14 tys. z nich.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/wr/

Źródło: www.pap.pl