Do wczoraj na szczepienia dowieźliśmy 872 osoby. Były to głównie osoby starsze – powiedział Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Wyraził nadzieję, że we wtorek liczba osób, którym pomogą strażacy przekroczy tysiąc.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika. W konferencji wziął też udział Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak oraz druh ochotniczej straży pożarnej Andrzej Matczak.

Podczas konferencji szef PSP zaznaczył, że strażacy zawsze stoją na pierwszej linii frontu. “Na apel pana premiera i prośbę ministra spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzieli strażacy. Jak zawsze stajemy na pierwszej linii frontu. Tym razem też jesteśmy gotowi do działań” – powiedział nadbryg. Bartkowiak.

“Z około 16 tysięcy jednostek OSP do akcji +Dowozimy na szczepienie+ zgłosiło się blisko 13 tys. jednostek. To jest imponująca liczba” – podkreślił komendant główny PSP.

Wskazał, że do informowania na temat tego, gdzie można się zaszczepić i jak się zaszczepić zgłosiło się blisko 14 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. “Wielkie pokłony dla wszystkich strażaków ochotników, wielkie pokłony dla funkcjonariuszy i funkcjonariuszek PSP. W każdej jednostce państwowej jesteśmy gotowi do tego, żeby ludziom pomagać” – powiedział.

“Do wczoraj na szczepienia dowieźliśmy 872 osoby. Głównie osoby starsze, które na pewno miałyby ogromny problem, żeby dotrzeć na czas na szczepienie” – wyjawił, dodając, że myśli, że dzisiaj (we wtorek – PAP) zostanie przekroczona liczba tysiąca osób, którym strażacy pomogą dojechać na szczepienie.

“To naprawdę mega ważne zadanie, ale chce powiedzieć, że od samego początku, jeśli chodzi o walkę z pandemią, stoimy na pierwszej linii frontu. Jesteśmy w szpitalach, na granicach i w innych miejscach, tam gdzie jesteśmy potrzebni. Dowozimy jedzenie na kwarantanny. Także strażacy są cały czas aktywni i działamy” – podkreślił.

Zaznaczył również, że strażacy cały czas będą informować na temat, jak się zaszczepić i jak trafić na szczepienia.

Podczas konferencji głos zabrał także druh ochotniczej straży pożarnej Andrzej Matczak. “Nasza jednostka liczy 36 osób w tym mamy osiem kobiet. Jesteśmy zmobilizowani. Czekamy tylko na informacje z komendy powiatowej i jeśli zajdzie taka konieczność do transportowania osób starszych, niedołężnych to jesteśmy gotowi. Nawet własnymi samochodami, taka zapadała decyzja na naszym zebraniu” – powiedział Matczak.

“Musimy wspierać Narodowy Program Szczepień, chociażby z tego względu żeby w końcu zapobiec tej pandemii” – dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ lena/

Źródło: www.pap.pl