Dziewięciu pacjentów jest leczonych obecnie w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Placówka rozpoczęła działalność w poniedziałek; w początkowym etapie organizacyjnym lecznica może przyjąć 66 pacjentów.

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczął dzielność w poniedziałek. Wtedy też trafił tam pierwszy pacjent; 68-latek został skierowany do szpitala tymczasowego z poradni Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu.

We wtorek pełnomocnik wojewody do spraw koordynacji miejsca transportu pacjentów lek. med. Luiza Maria Korol poinformowała, że „w ciągu pierwszej doby funkcjonowania placówki trafiło do niej dziewięciu pacjentów covidowych z zapaleniem płuc wymagających leczenia szpitalnego”.

Dodała, że są to mieszkańcy powiatu poznańskiego w wieku między 38 a 69 lat.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia lecznica przyjmuje pacjentów z COVID-19 od 1 lutego. Do szpitala trafiać mają pacjenci w drugim i trzecim stadium choroby. Osoby w trzecim stadium wymagają m.in. tlenoterapii wysokoprzepływowej; szpital tymczasowy jest na to przygotowany. Do dyspozycji pacjentów jest obecnie łącznie 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Ta liczba może jednak ulec zwiększeniu w zależności od sytuacji epidemicznej. Obiekt przygotowano do obsługi w sumie ok. 600 pacjentów. W halach wydzielone zostały m.in. sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków czy magazyn medyczny.

Niezależnie od funkcjonowania szpitala tymczasowego na terenie MTP prowadzona jest także akcja szczepień przeciwko COVID-19. W miniony piątek został zaszczepiony 10-tysięczny pacjent. W całym regionie zaszczepiono łącznie ponad 100 tys. osób. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

Źródło: www.pap.pl