Brytyjski wariant koronawirusa odpowiada już za 69,5 proc. wszystkich nowo wykrywanych przypadków w Irlandii – poinformował w poniedziałek naczelny lekarz tego kraju Tony Holohan.

Jak dodał prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET), to właśnie rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu jest powodem, że liczba nowych przypadków w Irlandii przestała spadać.

Brytyjski wariant, o którym brytyjski rząd poinformował 14 grudnia zeszłego roku, w Irlandii po raz pierwszy został stwierdzony 23 grudnia. Choć Irlandia wstrzymała połącznia lotnicze i promowe z Wielką Brytanią, 12 stycznia premier Micheal Martin mówił, że już prawie połowa przypadków to brytyjski wariant.

W poniedziałek irlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu w ciągu ostatniej doby 1062 nowych zakażeń i 10 kolejnych zgonach z powodu Covid-19. Liczba nowych zakażań, która na początku stycznia gwałtownie wzrosła, a później zaczęła dość szybko spadać, w ostatnich dziewięciu dniach ustabilizowała się na poziomie między 900 a 1500 przypadków na dobę. Dotychczasowy bilans epidemii w Irlandii to 197 553 wykrytych zakażeń i 3317 zmarłych. (PAP)

bjn/ zm/

Źródło: www.pap.pl