Rekordowa liczba 598 389 osób otrzymała w sobotę pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 – podał w niedzielę brytyjski rząd. To ponad jedna piąta szczepień, którą w Niemczech wykonano w ciągu miesiąca, i ponad jedna czwarta tych we Francji.

Dotychczas najlepszym dniem, jeśli chodzi o szczepienia w Wielkiej Brytanii była sobota 23 stycznia, gdy pierwszą dawkę dostało prawie 492 tys. osób. Od początku szczepień, które w Wielkiej Brytanii zaczęły się 8 grudnia, do soboty włącznie pierwszą dawkę dostało 8 977 329 osób, zaś drugą – 491 053.

Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie do 15 lutego pierwszą dawką wszystkich osób z pierwszych czterech grup priorytetowych, czyli wszystkich mieszkańców i pracowników domów opieki, wszystkich osób powyżej 70. roku życia, wszystkich frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Liczbę tych osób szacuje się na 14-15 milionów.

Jeśli przez najbliższe dwa tygodnie będzie wykonywana taka sama liczba szczepień jak w mijającym, to przekroczony zostanie poziom 14 mln. Jednak biorąc pod uwagę, że z tygodnia na tydzień liczba podawanych szczepionek zwiększa się, jest szansa także na osiągnięcia poziomu 15 mln.

W kończącym się tygodniu doszło do kilku ostrych sporów między Unią Europejską a Wielką Brytanią w kwestii szczepień. Najpierw UE, zanim jeszcze dopuściła do użytku szczepionkę brytyjskiej firmy AstraZeneca, zasugerowała, by firma – skoro nie może zapewnić dostaw na rynek unijny w uzgodnionym terminie – ograniczyła dostawy dla Wielkiej Brytanii. W piątek natomiast UE wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek ze swojego terytorium, czego konsekwencją było przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią, choć w związku z oburzeniem, jakie to wywołało, po kilku godzinach się z tego wycofała. Dodatkowo politycy w Niemczech i we Francji bez podawania dowodów kwestionowali skuteczność szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 u osób powyżej 65. roku życia.

W UE szczepienia rozpoczęły się trzy tygodnie później niż w Wielkiej Brytanii, a wiele krajów członkowskich boryka się z rozmaitymi problemami przy szczepieniach. W Niemczech zaszczepiono do piątku włącznie 2,77 mln osób, a we Francji – 2,22. To oznacza, że liczba zaszczepionych na każde sto osób populacji jest w Wielkiej Brytanii ponad 4,6 razy wyższa niż w Niemczech i po ponad 6,2 razy wyższa niż we Francji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło: www.pap.pl